Aktualności

Na poniższej stronie zamieszczone jest sprawozdanie naszego Stowarzyszenia za 2020 rok. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

Baza sprawozdań OPP

https://sprawozdaniaopp.niw.gov.pl/

ZAPROSZENIE

Zarząd SPOA zaprasza Szanownych Państwa na XXIV Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się w Malborku, które odbędzie się 18 Września 2021 r.  godz. 17.00.  lub w drugim terminie 18 września 2021r. godz. 17.15    w siedzibie Stowarzyszenia ul. Jagiellońska 79/82, 82-200  Malbork.

 

Porządek zebrania:

 

 1. Otwarcie zebrania i powitanie obecnych.
 2. Zapoznanie członków Stowarzyszenia z porządkiem Zebrania, sprawdzenie obecności i stwierdzenie ważności Zebrania – Członek Komisji Rewizyjnej.
 3. Przyjęcie porządku zebrania.
 4. Wybór protokolanta.
 5. Sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia za 2020 rok – Przewodniczący Stowarzyszenia.
 6. Wybór komisji skrutacyjnej.
 7. Ocena działalności finansowej Stowarzyszenia za 2020 rok – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej.
 8. Glosowanie o udzielenie absolutorium dla Zarządu Stowarzyszenia za 2020 rok.
 9. Wybory nowego Zarządu:
  1. zgłaszanie kandydatów,
  2. wybory tajne,
  3. ogłoszenie wyników.
 1. Wybory nowej komisji rewizyjnej:
  1. zgłaszanie kandydatów,
  2. wybory tajne,
  3. ogłoszenie wyników.
 1. Nakreślenie założeń i kierunków działania Stowarzyszenia w 2021 roku:
  1. propozycje;
  2. dyskusja;
  3. podjęcie uchwał.
 1. Uchwalenie wysokości składek członkowskich w 2021 roku.
 2. Wolne wnioski, dyskusja.
 3. Zamknięcie zebrania.

 Zarząd SPOA

ZAPROSZENIE
Zarząd SPOA Malbork zaprasza Szanownych Członków Stowarzyszenia na XXIII Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się w Malborku, które odbędzie się 27 Września 2020 r. godz. 10.00. lub w drugim terminie 27 Września 2020 r. godz. 10.15 w siedzibie Stowarzyszenia ul. Jagiellońska 79/82, 82-200 Malbork.

 

  

 

 

 

Miesiąc wiedzy o autyzmie "przeniesiony" do sieci.

 

 

 

W czwartek (19 grudnia) odbyła się gala wręczenia nagród i wyróżnień w dziesiątej edycji konkursu Nagroda Baszty Maślankowej.

 

  

 

Na zamku malborskim  - w Centrum Konferencyjnym Karwan,  w dniu 10 grudnia 2019 roku odbyła się Konferencja – "A jak Autyzm".

Zorganizował ją malborski Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy Dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem  - w ramach Europejskiego Tygodnia Autyzmu. 

W geście solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem,  w ważnym wydarzeniu dla Ośrodka i społeczności lokalnej wzięli udział nie tylko specjalni goście, ale rodzice, nauczyciele i samorządowcy.

Konferencję zorganizowano przy wsparciu Malborskiej Fundacji Rozwoju, Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się w Malborku, malborskiego muzeum zamkowego i starostwa powiatowego oraz Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku. 

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. W Malborku od kilku lat Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu się organizuje szereg przedsięwzięć mających na celu przybliżenie problematyki autyzmu mieszkańcom naszego miasta.

 
Podobnie jak w latach ubiegłych pracownicy SORW, ich podopieczni z rodzicami, mieszkańcy Malborka oraz władze samorządowe spotkali się by świętować ten dzień. Po raz kolejny podświetlony na niebiesko został budynek Muzeum Miasta Malborka, a dla przybyłych zaśpiewał zespół Amber Chant.
 

Materiał dzięki uprzejmości  Redakcji TVMalbork.pl  

Pragniemy bardzo gorąco podziękować Wszystkim, którzy zdecydowali się pomóc i przekazali swój 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu się w Malborku.
Jesteśmy bardzo wdzięczni tym, którzy wspierają nas i pomagają naszym podopiecznym.
Dziękujemy za ogromne zaangażowanie rodzin, przyjaciół i znajomych w rozprowadzanie ulotek i nagłaśnianie naszej działalności.
Cieszymy się z każdej złotówki i każdego grosika, z tych większych wpłat i tych małych.
Dziękujemy tym Wszystkim, którzy nie przeszli obok nas obojętnie, ale okazali swoja życzliwość i dobroć.

 

 

W naszym Ośrodku udało się zmodernizować kuchnie dla podopiecznych SORW w Malborku dzięki modernizacji wychowankowie będą mogli w pełni rozwijać swoje umiejętności kulinarne. Kuchnię udało się zmodernizować dzięki naszemu Stowarzyszeniu oraz wsparciu powiatu malborskiego, SORW w Malborku a przede wszystkim zaangażowaniu rodziców wychowanków SORW !!!

Przed wakacjami nauczyciele i uczniowie SORW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku zorganizowali cykl zajęć na temat opieki nad pupilami. Akcja zakończyła się zbiórką karmy dla Stowarzyszenia „ Reks ".
Dziękujemy za zaangażowanie, do akcji wrócimy nie raz!
Zarząd SPOA

Miesiąc kwiecień każdego roku jest obchodzony jako Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu.

W ramach jego obchodów Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się w Malborku oraz Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno - Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku zorganizowało w dniu 14 kwietnia na obiekcie sportowym Ośrodka Sportu i Rekreacji 

Bieg oraz Marsz Nordic Walking  „ Dla Autyzmu”.

 

 

 

Zawody otworzył starosta Mirosław Czapla, który podkreślił, że złoty medal należy się każdemu, kto ukończy bieg. Trasę 5 km przebiegł również burmistrz Marek Charzewski.


Jak sama nazwa imprezy wskazuje, było to nie tylko spotkanie sportowe, ale również wspaniały rodzinny piknik z mocą atrakcji dla dzieci – loteria, malowanie buziek, trampoliny, bańki mydlane, kiełbaski z ogniska i wiele innych.

W zawodach dla dorosłych udział wzięło około dwieście osób. Nieco mniej, bo 138 osób startowało w biegach dla dzieci. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale, a zwycięzcy nagrody.

 
Triumfatorem biegu na 5 km wśród dorosłych z wynikiem 0:18:20 został Daniel Taras z 22 BLT Malbork, wśród pań pierwsza metę przekroczyła Ania Koziarska z Pułku Wsparcia Dowodzenia DWD PW w Elblągu (0:21:00).

W marszu Nordic Walking pierwszy zameldował się Zbigniew Gwizdała (0:33:06), z kobiet najszybciej przybyła Aleksandra Toporek z Przodkowo TEAM DEAF (0:39:16).

Osobną kategorię tworzyły małżeństwa. W biegu wystartowało 12 par, najszybsi byli Piotr i Aleksandra Różalscy z łącznym czasem 00:43:46.

 
Zarząd Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym w Malborku pragnie serdecznie podziękować wszystkim osobom ,,które zaszczyciły nas swoją obecnością na III Pikniku Biegowym i Marszu Nordic Walking „DLA AUTYZMU”.
Szczególne podziękowania dla Starosty Powiatu Malborskiego Pana Mirosława Czapli , Burmistrza Miasta Malbork Pana Marka Charzewskiego , mjr Marcina Krajutowicza z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku , mł. bryg. Janusza Leszczewskiiego ze Straży Pożarnej w Malborku ,Pani Małgorzacie Kornej z SORW w Malborku, Pani Aleksandrze Kapejewskiej z MCKiE.
Dziękujemy również Paniom i rodzicom z Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku za ogromne zaangażowanie, poświecenie i rodzinną atmosferę. Podziękowania także dla licznych darczyńców i ludzi dobrej woli, dzięki którym mogliśmy zorganizować tak wspaniałą imprezę. Na koniec ogromne podziękowania dla zawodników, zarówno tych najmłodszych jak i dla tych starszych, dzięki wam Piknik Biegowy stał się doskonałą okazją do propagowania wiedzy nt. Autyzmu


Uczestnikom biegu i marszu gratulujemy wspaniałych wyników.

Zapraszamy za rok na IV edycje !!!

 

   

Materiał dzięki uprzejmości  Redakcji TVMalbork.pl

 

 

Przed świętami Bożego Narodzenia Stowarzyszenie zorganizowało  dla naszych dzieci wycieczkę do Krainy Świętego Mikołaja w Drzewinie.  Było magicznie i kolorowo.

 

 

 

5 grudnia byli i obecni podopieczni, ich rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście z tej okazji spotkali się w zamkowym Karwanie gdzie odbyła się Uroczysta gala z okazji XX lecia powstania „ Naszego Dziecka” -  Specjalnego Ośrodka  Rewalidacyjno -Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem.

Była ona pięknym wspomnieniem minionych 20 lat, pokazaniem historii i rozwoju ośrodka, osiągnięć dzieci i ciężkiej pracy nauczycieli. Był czas na małe i nieco większe wspomnienia, wzruszenia, życzenia, podziękowania, ale to,co najpiękniejsze do zgromadzonych na uroczystości popłynęło od naszych dzieci. Przedstawienie pt "Wędrówka wspomnień" w wykonaniu zespołu teatralnego "Płomyki" było po prostu przepiękne, a aktorzy najwspanialsi.

Dyrektor SORW Małgorzata Korna w krótkiej prezentacji przedstawiła historię ośrodka, podziękowała też wszystkim, którzy od początku go wspierali i pomagali przy realizacji nieraz dość wymagających przedsięwzięć. Ale i potrzeby dzieci z autyzmem są duże, a najważniejszą rzeczą jest stworzenie im bezpiecznych, przyjaznych i komfortowych warunków.

 

Materiał dzięki uprzejmości  Redakcji TVMalbork.pl   

 

pdf   

Prezentacja Specjalnego Ośrodka  Rewalidacyjno -Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem 1997 - 2017

 

Dziękujemy tym wszystkim, którzy wraz z nami spędzili te magiczne dwie godziny.

Dziękujemy tym, którzy spędzili z nami te magiczne 20 lat.

 

Wychowankowie SORW wzięli udział w wielkim wydarzeniu sportowym 1 grudnia 2017 roku wprowadzali piłkarzy na stadionie Energa Gdańsk na  mecz Ekstraklasy  Lechia Gdańsk  - Śląsk Wrocław.  
Rodzice oraz dzieci spotkali się z  życzliwością oraz zainteresowaniem.
Dziękujemy za zaproszenie !!!
  

W Malborskiej Fabryce Sztuki po raz ósmy zostały wręczone Nagrody Baszty Maślankowej dla organizacji pozarządowych z powiatu malborskiego oraz podmiotów wspierających NGO.
 
Miło Nam poinformować że nasza Pani Cecylia Zdończyk otrzymała Wyróżnienie w kategorii Osobowość NGO za propagowanie wiedzy na temat autyzmu, zaangażowanie oraz organizację w środowisku lokalnym imprez przybliżających istotę zaburzenia.
 
 
 
Uzasadnienie Kapituły
Pani Cecylia od dwudziestu lat integruje środowisko rodziców oraz kształtuje świadomość społeczną na temat autyzmu. Ponadto stara się, aby osoby niepełnosprawne odczuwały życzliwość społeczeństwa Aktywnie działa w Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu się w Malborku. Pani Cecylia systematycznie pozyskuje fundusze, dzięki którym Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem może wzbogacać swoją ofertę.
 
Wielkie Gratulacje!!
 
 
 
Przy pięknej Pogodzie pożegnaliśmy lato. Piknik Rodzinny odbył się w Osadzie Jeziornej - miejscu przyjaznym całym rodzinom. Było wiele radości, konkursów i animacji. Cieszymy się że byli z nami absolwenci oraz sympatycy.]
Dziękujemy zapraszamy za rok.
 
 
 

W naszym ośrodku odbyła się uroczystość otwarcia salki fitness.


Zarząd SPOA w Malborku oraz wychowankowie SORW pragną serdecznie podziękować Firmie ADM Czernin S.A. za pomoc, którą Państwo nam zaoferowali.


Dzięki wsparciu mogliśmy zakupić profesjonalny sprzęt sportowy do siłowni dla dzieci i młodzieży z ośrodka. Wierzymy, iż nowe sprzęty wpłyną na poprawę kondycji fizycznej naszych dzieci.

 

Szczególne podziękowanie dla Pana Grzegorza Żołądeckiego za zaangażowanie w pozyskiwanie sponsorów.

 

 

 

Pierwszy Sukces !

 • Udało się zrealizować projekt z hipoterapii. Jazda konna odbywała się w Prabutach.  Wszyscy uczestnicy zadowoleni. Szczególne podziękowania dla p. Marty Kłosowskiej;
 • Założona została strona na Facebooku, gdzie przekazywane są bieżące informacje;
 • Z okazji rocznicy 20 lecia stowarzyszenia powstała prezentacja multimedialna , która przedstawiona została władzom Miasta;
 • Na stronie internetowej 82-200 pl ukazały się artykuły  na temat  działalności SPOA;
 • Siedmioro absolwentów placówki zostało obdarowanych bonami upominkowymi;
 • Przy współpracy z nauczycielkami zorganizowane zostały zajęcia na temat opieki nad zwierzętami oraz zbiórka karmy dla podopiecznych „Reksa”;
 • Troje członków stowarzyszenia weźmie udział w konferencji ” Ja, mój autyzm i świat” , która odbędzie się w listopadzie w Warszawie;
 • Stowarzyszenie pokryło część kosztów zajęć na basenie;
 • Zakupiono wodę mineralną dla dzieci;
 • Odbyło się pierwsze spotkanie integracyjne( bardzo udane!);
 • Członkowie SPOA zostali zaproszeni na Koncert Gitarowy, gdzie przybliżono zagadnienie autyzmu  oraz zbierano środki na rzecz stowarzyszenia;
Kolejne sukcesy
 • Cecylia Zdończyk napisała projekt „ Razem łatwiej”  - otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego 10 tyięcy złotych do wykorzystania w  nowym roku szkolnym.
 • Pan Grzegorz Żołądecki pozyskał 2000 dolarów na wyposażenie siłowni w ośrodku.
Dziękujemy za zaangażowanie.   Zarząd SPOA
 
 
 
Przed wakacjami w Pubie Baszta odbył się VII Koncert Otwartych Gitar.
Uczestnicy spotkania prezentowali swoje talenty, podjęli też próbę zrozumienia istoty autyzmu.
Stowarzyszeniu SPOA Malbork , dziękuje za zaproszenie , ciepłe klimaty i piękne brzmienie. Przede wszystkim dziękujemy każdemu (i każdej), kto wrzucił choćby symboliczną złotówkę na rzecz osób autystycznych.

Kacpar Doring i Przyjaciele Jesteście wspaniali !
 
 
 

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu się obchodzi 20-lecie działalności.

Od samego początku stowarzyszeniu przyświecały konkretne cele: wszechstronna pomoc osobom autystycznym, ich rodzinom, opiekunom i specjalistom; organizowanie i prowadzenie różnych form terapii, rehabilitacji, zajęć edukacyjnych; popularyzowanie wiedzy dotyczącej tej choroby. Stowarzyszenie jest współorganizatorem obchodzonych w kwietniu Światowych Dni Wiedzy Na Temat Autyzmu takich jak podświetlenie Szkoły Łacińskiej, Niebieskie Koncerty czy Piknik Biegowy, które cieszą się zainteresowaniem wśród mieszkańców Malborka.

Stowarzyszenie powstało w 1997 roku dzięki determinacji rodziców, których przewodniczącą, aż do kwietnia 2015 roku, była pani Bożena Partyka. Z inicjatywy SPOA powstał Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku, który z początku mieścił się w małych pomieszczeniach na poddaszu przedszkola. Dziś bazą lokalową SORW są dwa piętra w budynku SOSW.

Ośrodek jest placówką publiczną, której organem prowadzącym jest Malborskie Starostwo Powiatowe, a organem nadzorującym Pomorskie Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Od 2002 roku funkcję dyrektora pełni Pani Małgorzata Korna.  Rozwój placówki jest możliwy dzięki zaangażowaniu dyrekcji, nauczycieli, rodziców, przychylności władz samorządowych oraz ludzi dobrej woli.

 

pdf   

Prezentacja Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu 1997 - 2017

 

Dziękujemy za wsparcie wszystkim, którzy nam pomagają.

Zarząd SPOA

 

 

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu się w Malborku w 2016 roku wszystkie przedsięwzięcia  i działalność statutową realizowało wyłącznie w ramach wolontariatu.

 

Działania skierowane były do osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

Głównymi odbiorcami realizowanych projektów byli wychowankowie Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku i ich rodziny. Ale były także przedsięwzięcia skierowane zarówno do dzieci z Ośrodka jak i też do tych, którzy naukę w ośrodku już ukończyli.

 

3 grudnia br. organizacje pozarządowe, ale też firmy i instytucje wspierające NGO z powiatu malborskiego kolejny rok z rzędu zostały docenione za działania na rzecz mieszkańców. Podczas uroczystości w Szpitalu Jerozolimskim w Malborku wręczono Baszty Maślankowe i pamiątkowe medale.  

Organizatorami konkursu Nagrody Baszty Maślankowej 2015 były Malborskie Stowarzyszenie OŚ oraz Malborska Rada Organizacji Pozarządowych. Jak wyjaśniają, konkurs ma już sześcioletnią tradycję, a jego ideą jest integracja środowisk działających na rzecz dobra wspólnego oraz wyrażenie podziękowań dla wolontariuszy działających na rzecz lokalnego środowiska.

 

Miło jest nam poinformować, że nasze Stowarzyszenie zostało wyróżnione przez Starostę Malborskiego Pana Mirosława Czaplę.

 

 

18 grudnia podczas spotkania Wigilijnego w Specjalnym Ośrodku Rewalidacyjno - Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem nagroda trafiła na ręce Pani Dyrektor i będzie wykorzystywana podczas terapii naszych dzieci.


 

3 października br. Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu się w Malborku zorganizowało festyn rodzinny w Stajni Iskra w Sztumskim Polu. 

W piękny sobotni dzień przy wydatnym zaangażowaniu Pań ze Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno - Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem, w kapeluszach na głowach dzieci wraz z rodzicami brały udział w licznych konkursach, zabawach, jeździły konno i bryczką po lesie. Były kiełbaski z grilla, chlebek ze smalcem i ogórkiem, napoje i słodkie przekąski.

Uśmiechnięci i w dobrych nastrojach wracaliśmy do domu. ŻEGNAJ LATO!!

2 kwietnia Szkoła Łacińska zostanie podświetlona na niebiesko w ramach światowej akcji "Zaświeć się na niebiesko" ("Light it up blue")
  
„Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem” (A. Dante).
 
Nadzieja na godne życie wśród ludzi, którzy akceptują, rozumieją, mogą, chcą i potrafią pomóc. Nadzieja ma kolor niebieski dla osób cierpiących na autyzm. Nadzieja na to, że zostaną zauważone i zrozumiane. Osoby autystyczne można spotkać na każdym kroku. Żyją one i funkcjonują wśród nas. Obecnie autyzm jest najczęściej występującym zaburzeniem rozwojowym i eksperci spodziewają się, że dzieci dotkniętych autyzmem każdego roku będzie przybywać. Jednak poziom świadomości społeczeństwa na ten temat jest wciąż niewielki. Brak wiedzy oraz pokutujące wciąż nieprawdziwe przekonania, że autyzm jest rzadkością i można z niego wyrosnąć, powodują, że często rodzice chorych dzieci zbyt późno zaczynają szukać pomocy. Zwlekanie z diagnozą i terapią powoduje nasilanie objawów autyzmu, a w skrajnych przypadkach może być przyczyną ciężkiej niepełnosprawności.

Dlatego powstają inicjatywy, które mają propagować wiedzę w kwestii autyzmu. Jedną z nich jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który na całym świecie przypada na 2 kwietnia. Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno- Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku i Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się będą obchodziły to święto włączając się w globalną akcję "Zaświeć się na niebiesko".

 

7 marca b.r. odbyło się XVIII Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się w Malborku.

Najważniejszymi punktami zebrania były między innymi:

 • omówienie zadań Stowarzyszenia w 2014 roku oraz sprawozdanie z ich realizacji;
 • udzielenie absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia;
 • uchwalenie założeń i kierunków działania Stowarzyszenia w 2015 roku
 • wybory władz Stowarzyszenia.

Miło nam poinformować, że w wyniku głosowania wybrany został nowy Zarząd Stowarzyszenia w osobach:

 • Przewodniczący Stowarzyszenia - Grzegorz Żołądecki;
 • Sekretarz - Barbara Jaskulska;
 • Członek Zarządu - Monika Mazanowska;
 • Członek Zarządu - Cecylia Zdończyk;
 • Członek Zarządu - Radosław Łuczak.

Wszystkim członkom dziękujemy za liczne przybycie.

Niebieski przemarsz ulicami miasta.

'

Mieszkańcy Malborka, ale nie tylko, odpowiedzieli na apel Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno - Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku i włączyli się w obchody Światowego Miesiąca Wiedzy na temat Autyzmu.

 

Przed południem w środę (2 kwietnia) ulicami miasta przeszedł niebieski pochód. Przed szkołą muzyczną, gdzie rozpoczął się przemarsz, stawiły się też przedszkolaki i uczniowie malborskich szkół. Nie zabrakło też podopiecznych OREW w Lasowicach Wielkich. Trasa symbolicznego marszu, który był okazją do pokazania swojej solidarności z osobami z autyzmem, wiodła pl. Wolności, ul. 17 Marca, Piłsudkiego na plac Jagiellończyka. ulicami Malborka, kończąc występami dzieci na placu Kazimierza Jagielończyka przy ul. Kościuszki.

 

- Ten dzień jest obchodzony już od kilku lat na całym świecie. Osób z autyzmem przybywa, jest coraz więcej. W Polsce mówi się o tym, że diagnozowane jest jedno dziecko na trzysta urodzeń, w Stanach Zjednoczonych nawet więcej, bo poniżej stu. Naszym podstawowym celem jest zasygnalizowanie mieszkańcom miasta problematyki autyzmu, pokazanie, że w Malborku jest taka placówka, która zajmuje się terapią, i że w Malborku występuje problem autyzmu, a dzieci wymagają specjalistycznej terapii - mówi Małgorzata Korna, dyrektor SORW w Malborku.

 

Podczas marszu nie mogło zabraknąć rodziców dzieci uczęszczających do malborskiej placówki, która obecnie mieści się przy ul. Jagiellońskiej (budynek Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego).

 

- Kiedy jest się rodzicem dziecka chorego w jakikolwiek sposób, zawsze jest bardzo ciężko. Jeżeli chodzi o autyzm, jest to bardzo rzadkie, niewiele osób o tym wie, a tu możemy pokazać, że jesteśmy i jakie mamy wsparcie. Taka inicjatywa jest też po to, aby ludzie zrozumieli, czym autyzm jest, ponieważ odbierają go zbyt stereotypowo – powiedział nam jeden z rodziców.

 

Po przemarszu odbyła się część artystyczna na pl.Jagielończyka - oczywiście na niebieskiej scenie. Dzieci z SORW miały okazję pokazać, jak potrafią śpiewać i tańczyć. Zasadniczym motywem obchodów Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu jest hasło „Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu”, dlatego na całym świecie na niebiesko podświetlane są różne budynki i budowle. W środę wieczorem, o godz. 20, niebieskiej barwy nabrała siedziba Malbork Welcome Center przy ul. Kościuszki.

źródło: \"malbork.naszemiasto.pl\"

 

Fotorelacja w galerii   Zdjęcia - Damian Szlufik - malbork.naszemiasto.pl oraz zbiory własne

22 marca b.r. odbyło się XVI Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się w Malborku. 

Najważniejszymi punktami zebrania były między innymi:

 • omówienie zadań Stowarzyszenia w 2013 roku oraz sprawozdanie z ich realizacji;
 • rozliczenie wydatków za rok 2012;
 • uchwalenie założeń i kierunków działania Stowarzyszenia w 2013 roku.

Wszystkim członkom dziękujemy za liczne przybycie.

tbody>
23 i 24 listopada b.r. w Malborku odbyło się szkolenie dla rodziców i opiekunów osób z autyzmem.

 

     Tematem pierwszego szkolenia było: „Strategie zapobiegania i radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi”, zaś drugiego dnia: „Dziecko z autyzmem. ABC teorii i praktyki.”

 

Na szkolenia zgłosiło się 69 osób z powiatu malborskiego i okolic. Patronat nad szkoleniem przyjął Wicestarosta Powiatu Malborskiego Pan Waldemar Lamkowski.

 

Szkolenie powstało na prośbę rodziców których spotykaliśmy się w ciągu rocznej działalności naszego programu podczas szkoleń i konsultacji. Szkolenie przeznaczone jest dla rodziców i opiekunów dzieci i osób dorosłych z autyzmem z terenów wiejskich..

 

Szkolenie obejmuje część teoretyczną i warsztatową popartą wieloletnią praktyką pracy z osobami autystycznymi. W latach 2013-2015 szkolenia odbędą się w każdym powiecie województwa pomorskiego.

\"\" \"\" 

 

\"\"  \"\" 

 

\"\"  \"\" 

 

\"\"  \"\" 

 

\"\"  \"\" 

  

 
 
 

12 lipca 2013 roku, z inicjatywy Porozumienia Autyzm Polska, którego członkiem jest także nasze stowarzyszenie, Sejm RP uchwalił Kartę Praw Osób z Autyzmem.

Sejm RP jednogłośnie przyjął uchwałą Kartę Praw Osób z Autyzmem. Dwa dni wcześniej podczas obrad Sejmu wszystkie kluby poparły projekt Uchwały.

Karta Praw Osób z Autyzmem jest to wierne, aczkolwiek dostosowane do polskich realiów tłumaczenie tekstu Karty Praw Osób z Autyzmem przyjętej przez Parlament Europejski w 1996 r. Historia prac nad uchwałą sięga poprzedniej – VI kadencji Sejmu, kiedy posłem wnioskodawcą był ś.p. Arkadiusz Rybicki, ówczesny przewodniczący Parlamentarnej Grupy ds. Autyzmu. Oto pełen tekst:

28 czerwca b.r. miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013 w Specjalnym Ośrodek Rewalidacyjno - Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem.

' 

Były dyplomy i podziękowania oraz słodki poczęstunek. Podsumowano kończące się zajęcia edukacyjne, rozdano nagrody i dyplomy.

Były również podziękowania dla Dyrekcji oraz całego Grona Pedagogicznego Ośrodka od Uczniów i ich Rodziców za cały rok wspólnej pracy.

Po częsci oficjalnej nastąpiły spotkania z wychowawcami w klasach.

Dla Uczniów Ośrodka rozpoczęły się wakacje, będące czasem radosnego wypoczynku. Rok szkolny 2012/2013 był dla nich czasem wytrwałej edukacji, rehabilitacji i rozwijania swoich zainteresowań.

\"\"        Autyzm. Częstszy niż myślisz - to tegoroczne hasło Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie, który rozpoczyna miesiąc wiedzy o tym zaburzeniu.

'

 

      Okna w zamkowym kościele pw. Najświętszej Marii Panny oraz kaplicy św. Anny we wtorek (2 kwietnia) wieczorem zostały podświetlone na niebiesko. Był to gest solidarności z osobami autystycznymi.

 

Tego dnia w godzinach wieczornych członkowie Stowarzyszenia i grono pedagogiczne z Specjalnego Ośrodka Szkolno - Rewalidacyjnego dla dzieci i młodzieży z autyzmem zebrali się na ul. Starościńskiej aby przy podświetlonych na niebiesko oknach zamkowej kaplicy dać kolejny sygnał naszej lokalnej społeczności, że żyją i mieszkają wsród nich dzieci i dorosłe osoby z autyzmem. 

 

      Dzięki zaangażowaniu wicestarosty Pana Waldemara Lamkowskiego, dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku Pana Mariusz Mierzwińskiego oraz dyrektor ośrodka Pani Małgorzaty Kornejpo raz pierwszy nasze Stowarzyszenie włączyło się w ustanowiony sześć lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ \"Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu\".

 

     W 2013 roku organizacje w Europie będą podkreślały wzrost liczby osób z autyzmem na świecie oraz jego powszechność. Pod hasłem „Autyzm. Częstszy niż myślisz\" organizacja Autism – Europe oraz jej organizacje członkowskie, będą realizowały działania zwiększające świadomość społeczeństwa na temat autyzmu.

 

      W Europie żyje 5 mln osób z autyzmem, co oznacza, że 1 osoba na 150 dotknięta jest tym zaburzeniem. Według Centers for Disease Control and Prevention w Stanach Zjednoczonych autyzm wykrywany jest u 1 dziecka na 88. W Wielkiej Brytanii, w której funkcjonuje jeden z najlepszych systemów pomocy osobom z autyzmem, na autyzm cierpi 1 osoba na 100. W Polsce mówi się o 1 przypadku na 300. Rozbieżność statystyk wynika z różnic w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu.

 

      Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 2 kwietnia jest ogólnoświatowa akcja „Light It Up Blue\", której inicjatorem jest amerykańska organizacja Autism Speaks. W Polsce pod hasłem „Na niebiesko dla autyzmu\" jest celebrowana od 2011 roku. 2 kwietnia 2012 w geście solidarności z osobami z autyzmem na niebiesko zmieniły swoją iluminację tysiące budowli w ponad 600 miastach w 45 krajach, w tym Empire State Building, Opera w Sydney, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko – Dąbrowski oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Spodek w Katowicach. W Malborku iluminację otrzymała kaplica św. Anny na Zamku Wysokim.

 

  \"\"  \"\" 

 

  \"\"  \"\" 

 

  \"\"  \"\" 

 

  \"\"  \"\" 

 

  \"\"  \"\" 

  

     Zaczęliśmy od jednego niebieskiego światełka. Myślimy, że w kolejnych latach będzie ono coraz większe.

 

Dzięki uprzejmości Redakcji Portalu Telewizyjno Informacyjnego miasta Malborka, powiatu malborskiego i regionu - TvMalbork.pl miło jest nam zaprezentować relację z tego wydarzenia.

     

 

 Tekst:Krzysztof Partyka

 zdjęcia: Krzysztof Partyka

Radosław Konczyński

 

\"\"         Od 1 lutego b.r. rozpoczyna działalność punkt konsultacyjno - diagnostyczny dla osób autystycznych.

'

 

      Z inicjatywy władz powiatu malborskiego, Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku oraz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się w Malborku od jutra zacznie działać drugi na Pomorzu punkt konsultacyjno - diagnostyczny dla osób z autyzmem i ich rodzin. Punkt będzie działał przy Specjalnym Ośrodku Rewalidacyjno - Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem, a z jego pomocy będą mogli skorzystać mieszkańcy powiatów: malborskiego, nowodworskiego, sztumskiego i kwidzyńskiego.  

 

Zadaniami punktu będzie:

 • wydawanie opinii diagnostycznych;
 • informowanie rodzin dziecka autystycznego o różnego rodzaju świadczeniach, do których ma prawo osoba niepełnosprawna;
 • prowadzenie indywidualnych zajęć terapeutycznych dla dzieci i młodzieży z autyzmem;
 • prowadzenie zajęć psycho - edukacyjnych i szkoleń dla rodziców;
 • opracowywanie indywidualnych programów dostosowany do poziomu rozwoju dziecka;
 • współpraca ze szkołami i przedszkolami, w tym: prowadzenie szkoleń odpowiadających na doraźne potrzeby placówki oraz jej nauczycieli oraz współpraca z nauczycielami uczącymi w swoich klasach lub oddziałach przedszkolnych dzieci ze spektrum autyzmu.

 

 

      Malborski punkt konsultacyjno - diagnostyczny będzie działał dzięki realizacji programu \"Zrozumieć Autyzm\" - Program Pomocy Osobom Autystycznym z Terenów Wiejskich oraz ich Rodzinom. To wspólny program Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym z Gdańska i Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.

 

     W obecności wicestarosty Pana Waldemara Lamkowskiego umowy, na podstawie których punkt konsultacyjny będzie działał w Malborku podpisali:

  • Leszek Bartoszewski - koordynator Programu Zrozumieć Autyzm, członek zarządu Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku;
  • Bożena Partyka - przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się;
  • Małgorzata Korna - dyrektor Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno - Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku.

 

 \"Podpisanie \"\"  \"\" 
 

     Konsultacje będą się odbywały po wcześniejszym umówieniu się na spotkanie ze specjalistami ze Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno - Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku.

     

Telefoniczne numery kontaktowe podajemy w zakładce kontakt.

 

 Tekst i zdjęcia: Krzysztof Partyka

 

23 marca b.r. odbyło się XVI Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się w Malborku.

'

 

Najważniejszymi punktami zebrania były między innymi:

 • omówienie zadań Stowarzyszenia w 2012 roku oraz sprawozdanie z ich realizacji;
 • rozliczenie wydatków za rok 2012;
 • wybory zarządu i komisji rewizyjnej;
 • uchwalenie założeń i kierunków działania Stowarzyszenia w 2013 roku.

Miło nam poinformować, że w wyniku głosowania na kolejną kadencję wybrani zostali:

- Zarząd:

 • Pani Aldona Jaroszewska;
 • Pani Barbara Jaskulska;
 • Pan Krzysztof Krzystek;
 • Pani Bożena Partyka;
 • Pan Grzegorz Żołądecki.

- Komisja rewizyjna:

 • Pan Piotr Piętka;
 • Pani Aleksandra Rzepka;
 • Pani Ewa Terlikowska.

Wszystkim członkom dziękujemy za liczne przybycie.

 

 

 

   

1.01. b.r. Starosta spotkał się z przedstawicielami Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym.

 

Od 4 miesięcy na terenie województwa pomorskiego realizowany jest projekt Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. Jego głównym celem jest pomoc osobom dotkniętym autyzmem.

Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym z Gdańska oraz Starostwa Powiatowego w Malborku odbyło się szkolenie z zakresu prowadzenia terapii osób z autyzmem w ramach programu „Zrozumieć Autyzm”.

Przed rozpoczęciem szkolenia odbyło się spotkanie z wicestarostą Panem Waldemarem Lamkowskim oraz przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Malborku, Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej, oraz Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego dla Dzieci i młodzieży z Autyzmem. Podczas spotkania, w którym uczestniczyły także lokalne media omówiono sytuację osób z autyzmem i ich rodzin z powiatu malborskiego. Podkreślano konieczność współpracy samorządu lokalnego oraz organizacji pozarządowych w tworzeniu systemu wsparcia dla osób z autyzmem i ich rodzin. Uczestnicy spotkania podkreślali konieczność tworzenia systemu pomocy szczególnie dla dorosłych osób z autyzmem.

     
 
 
 
   
Wszyscy zgodzili się, że dobrym krokiem byłoby powstanie w Malborku punktu konsultacyjno – diagnostycznego, który służyłby powiatom: kwidzyńskiemu, sztumskiemu, malborskiemu i nowodworskiemu. Punkt taki, działający w ramach programu „Zrozumieć Autyzm” powstanie jako wspólne dzieło Starostwa w Malborku, Specjalistycznego Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem z Malborka, Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu się z Malborka oraz Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Autystycznym z Gdańska.