\"\"        Autyzm. Częstszy niż myślisz - to tegoroczne hasło Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie, który rozpoczyna miesiąc wiedzy o tym zaburzeniu.

'

 

      Okna w zamkowym kościele pw. Najświętszej Marii Panny oraz kaplicy św. Anny we wtorek (2 kwietnia) wieczorem zostały podświetlone na niebiesko. Był to gest solidarności z osobami autystycznymi.

 

Tego dnia w godzinach wieczornych członkowie Stowarzyszenia i grono pedagogiczne z Specjalnego Ośrodka Szkolno - Rewalidacyjnego dla dzieci i młodzieży z autyzmem zebrali się na ul. Starościńskiej aby przy podświetlonych na niebiesko oknach zamkowej kaplicy dać kolejny sygnał naszej lokalnej społeczności, że żyją i mieszkają wsród nich dzieci i dorosłe osoby z autyzmem. 

 

      Dzięki zaangażowaniu wicestarosty Pana Waldemara Lamkowskiego, dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku Pana Mariusz Mierzwińskiego oraz dyrektor ośrodka Pani Małgorzaty Kornejpo raz pierwszy nasze Stowarzyszenie włączyło się w ustanowiony sześć lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ \"Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu\".

 

     W 2013 roku organizacje w Europie będą podkreślały wzrost liczby osób z autyzmem na świecie oraz jego powszechność. Pod hasłem „Autyzm. Częstszy niż myślisz\" organizacja Autism – Europe oraz jej organizacje członkowskie, będą realizowały działania zwiększające świadomość społeczeństwa na temat autyzmu.

 

      W Europie żyje 5 mln osób z autyzmem, co oznacza, że 1 osoba na 150 dotknięta jest tym zaburzeniem. Według Centers for Disease Control and Prevention w Stanach Zjednoczonych autyzm wykrywany jest u 1 dziecka na 88. W Wielkiej Brytanii, w której funkcjonuje jeden z najlepszych systemów pomocy osobom z autyzmem, na autyzm cierpi 1 osoba na 100. W Polsce mówi się o 1 przypadku na 300. Rozbieżność statystyk wynika z różnic w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu.

 

      Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 2 kwietnia jest ogólnoświatowa akcja „Light It Up Blue\", której inicjatorem jest amerykańska organizacja Autism Speaks. W Polsce pod hasłem „Na niebiesko dla autyzmu\" jest celebrowana od 2011 roku. 2 kwietnia 2012 w geście solidarności z osobami z autyzmem na niebiesko zmieniły swoją iluminację tysiące budowli w ponad 600 miastach w 45 krajach, w tym Empire State Building, Opera w Sydney, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko – Dąbrowski oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Spodek w Katowicach. W Malborku iluminację otrzymała kaplica św. Anny na Zamku Wysokim.

 

  \"\"  \"\" 

 

  \"\"  \"\" 

 

  \"\"  \"\" 

 

  \"\"  \"\" 

 

  \"\"  \"\" 

  

     Zaczęliśmy od jednego niebieskiego światełka. Myślimy, że w kolejnych latach będzie ono coraz większe.

 

Dzięki uprzejmości Redakcji Portalu Telewizyjno Informacyjnego miasta Malborka, powiatu malborskiego i regionu - TvMalbork.pl miło jest nam zaprezentować relację z tego wydarzenia.

     

 

 Tekst:Krzysztof Partyka

 zdjęcia: Krzysztof Partyka

Radosław Konczyński

 

Skontaktuj się z nami :

  

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym
i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu się
w Malborku
ul. Jagiellońska 79/82
82-200 Malbork


KRS: 0000005905

  

+48 881 305 254
spoamalbork@gmail.com

 nr konta : 58 1240 5400 1111 0010 7578 0882

Joomla Template - by Joomlage.com