Niebieski przemarsz ulicami miasta.

'

Mieszkańcy Malborka, ale nie tylko, odpowiedzieli na apel Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno - Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku i włączyli się w obchody Światowego Miesiąca Wiedzy na temat Autyzmu.

 

Przed południem w środę (2 kwietnia) ulicami miasta przeszedł niebieski pochód. Przed szkołą muzyczną, gdzie rozpoczął się przemarsz, stawiły się też przedszkolaki i uczniowie malborskich szkół. Nie zabrakło też podopiecznych OREW w Lasowicach Wielkich. Trasa symbolicznego marszu, który był okazją do pokazania swojej solidarności z osobami z autyzmem, wiodła pl. Wolności, ul. 17 Marca, Piłsudkiego na plac Jagiellończyka. ulicami Malborka, kończąc występami dzieci na placu Kazimierza Jagielończyka przy ul. Kościuszki.

 

- Ten dzień jest obchodzony już od kilku lat na całym świecie. Osób z autyzmem przybywa, jest coraz więcej. W Polsce mówi się o tym, że diagnozowane jest jedno dziecko na trzysta urodzeń, w Stanach Zjednoczonych nawet więcej, bo poniżej stu. Naszym podstawowym celem jest zasygnalizowanie mieszkańcom miasta problematyki autyzmu, pokazanie, że w Malborku jest taka placówka, która zajmuje się terapią, i że w Malborku występuje problem autyzmu, a dzieci wymagają specjalistycznej terapii - mówi Małgorzata Korna, dyrektor SORW w Malborku.

 

Podczas marszu nie mogło zabraknąć rodziców dzieci uczęszczających do malborskiej placówki, która obecnie mieści się przy ul. Jagiellońskiej (budynek Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego).

 

- Kiedy jest się rodzicem dziecka chorego w jakikolwiek sposób, zawsze jest bardzo ciężko. Jeżeli chodzi o autyzm, jest to bardzo rzadkie, niewiele osób o tym wie, a tu możemy pokazać, że jesteśmy i jakie mamy wsparcie. Taka inicjatywa jest też po to, aby ludzie zrozumieli, czym autyzm jest, ponieważ odbierają go zbyt stereotypowo – powiedział nam jeden z rodziców.

 

Po przemarszu odbyła się część artystyczna na pl.Jagielończyka - oczywiście na niebieskiej scenie. Dzieci z SORW miały okazję pokazać, jak potrafią śpiewać i tańczyć. Zasadniczym motywem obchodów Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu jest hasło „Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu”, dlatego na całym świecie na niebiesko podświetlane są różne budynki i budowle. W środę wieczorem, o godz. 20, niebieskiej barwy nabrała siedziba Malbork Welcome Center przy ul. Kościuszki.

źródło: \"malbork.naszemiasto.pl\"

 

Fotorelacja w galerii   Zdjęcia - Damian Szlufik - malbork.naszemiasto.pl oraz zbiory własne

Skontaktuj się z nami :

  

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym
i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu się
w Malborku
ul. Jagiellońska 79/82
82-200 Malbork


KRS: 0000005905

  

+48 881 305 254
spoamalbork@gmail.com

 nr konta : 58 1240 5400 1111 0010 7578 0882

Joomla Template - by Joomlage.com