2 kwietnia Szkoła Łacińska zostanie podświetlona na niebiesko w ramach światowej akcji "Zaświeć się na niebiesko" ("Light it up blue")
  
„Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem” (A. Dante).
 
Nadzieja na godne życie wśród ludzi, którzy akceptują, rozumieją, mogą, chcą i potrafią pomóc. Nadzieja ma kolor niebieski dla osób cierpiących na autyzm. Nadzieja na to, że zostaną zauważone i zrozumiane. Osoby autystyczne można spotkać na każdym kroku. Żyją one i funkcjonują wśród nas. Obecnie autyzm jest najczęściej występującym zaburzeniem rozwojowym i eksperci spodziewają się, że dzieci dotkniętych autyzmem każdego roku będzie przybywać. Jednak poziom świadomości społeczeństwa na ten temat jest wciąż niewielki. Brak wiedzy oraz pokutujące wciąż nieprawdziwe przekonania, że autyzm jest rzadkością i można z niego wyrosnąć, powodują, że często rodzice chorych dzieci zbyt późno zaczynają szukać pomocy. Zwlekanie z diagnozą i terapią powoduje nasilanie objawów autyzmu, a w skrajnych przypadkach może być przyczyną ciężkiej niepełnosprawności.

Dlatego powstają inicjatywy, które mają propagować wiedzę w kwestii autyzmu. Jedną z nich jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który na całym świecie przypada na 2 kwietnia. Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno- Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku i Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się będą obchodziły to święto włączając się w globalną akcję "Zaświeć się na niebiesko".

 

W tym dniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem będzie kolor niebieski. Inicjatywa "Zaświeć się na niebiesko" (Light it up blue) została wymyślona przez amerykańską organizację Autism Speaks, aby wzbudzić ciekawość i sprowokować odbiorców na całym świecie do rozmowy na temat autyzmu.

Tego dnia wśród błękitnych obiektów znajdą się między innymi: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Złota Brama w Gdańsku, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney, Universal Studio w Hollywood i Orlando, CN Tower w Kanadzie i wiele innych. 2 kwietnia w Malborku podświetlony na niebiesko zostanie budynek Szkoły Łacińskiej.

Zorganizowany w ubiegłym roku przez ośrodek i stowarzyszenie "niebieski marsz" spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony instytucji, placówek oświatowych, mieszkańców Malborka i okolic. Udekorowana na niebiesko ulica Tadeusza Kościuszki wzbudzała powszechne zdziwienie i zainteresowanie. Jeszcze bardziej zdumiewające były maszerujące ulicami Malborka na niebiesko ubrane dzieci z malborskich przeszkoli i szkół. Na czele pochodu szli przedstawiciele władz samorządowych. Wśród nich dumnie kroczyły dzieci i osoby dorosłe z autyzmem oraz ich rodziny, które w tym dniu czuły wielkie wsparcie i jedność. Marsz zakończył uroczysty happening, na którym świetnie bawiły się osoby autystyczne, dzieci z malborskich placówek oświatowych oraz mieszkańcy miasta.

W tym roku, przy okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie, pragniemy zorganizować szereg przedsięwzięć o charakterze kulturalnym. Oprócz oświetlenia Szkoły Łacińskiej, podobnie jak w ubiegłym roku, 22 kwietnia przemaszerujemy ulicami miasta w kierunku Placu Jagiellończyka, gdzie odbędzie się finałowa zabawa. Główna ulica w mieście (Tadeusza Kościuszki) zostanie udekorowana niebieskimi flagami. Ponadto Ośrodek ogłosił konkurs fotograficzny skierowany do gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych pod tytułem "Niebieskie Inspiracje", który zostanie rozstrzygnięty w miesiącu kwietniu. Wręczenie głównych nagród oraz wystawa prac odbędzie się podczas koncertu "Niebieskie Duety" 17 kwietnia. Szykujemy wspaniałą niespodziankę z udziałem przedstawicieli władz naszego miasta oraz osób znanych i lubianych.

Zapraszamy serdecznie wszystkich do uczestnictwa w obchodach Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie. Nie zabraknie wielu wzruszających przeżyć i dobrej zabawy. Każdy może wyrazić swoją solidarność z osobami ze spektrum autyzmu - wystarczy 2 kwietnia zapalić w oknie niebieską lampkę, założyć coś niebieskiego, propagować logo akcji w internecie lub wesprzeć organizacje działające na rzecz osób z autyzmem (na przykład przekazując 1% swojego podatku).

Współorganizatorem wszystkich przedsięwzięć jest Malborskie Centrum Kultury i Edukacji.

 

Tekst: Aleksandra Ciachorowska ze Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku.

 

Skontaktuj się z nami :

  

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym
i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu się
w Malborku
ul. Jagiellońska 79/82
82-200 Malbork


KRS: 0000005905

  

+48 881 305 254
spoamalbork@gmail.com

 nr konta : 58 1240 5400 1111 0010 7578 0882

Joomla Template - by Joomlage.com