Błażej autystyczne dziecko

  Błażej Partyka jest autystycznym dzieckiem. Rodzice zauważyli dziwne zachowanie syna, gdy ten miał 2,5 roku. Wtedy przestał mówić, zamknął się w sobie, zaczął tracić kontakt z bliskimi.

      Dzisiaj Błażej ma 10 lat, wprawdzie mówi niewyraźnie, ale już reaguje na prośby i polecenia. Rodzice nie mogąc pogodzić się z brakiem reakcji ze strony dziecka, szukali pomocy u różnych specjalistów. Po trzyletnich poszukiwaniach mama Błażeja usłyszała w radiu o poradni dla dzieci z autyzmem. Pojechała do Gdańska, tam rozpoznano u Błażeja autyzm wczesno dziecięcy. Zaczął się okres leczenia.

      Kiedyś Błażej był agresywny w stosunku do opiekunów, dzisiaj wyładowuje swą złość na przedmiotach martwych. Dzięki terapii stał się bardziej komunikatywny. Należy do nielicznych dzieci autystycznych, które lubią się przytulać i głaskać. W domu Błażej jest traktowany jak każdy członek rodziny. Nie ma specjalnych praw. Czternastoletni brat Jakub bardzo odpowiedzialnie opiekuje się młodszym bratem. Mama ma zaufanie do Jakuba i spokojnie zostawia go pod opieką brata. Są zwyczajną kochającą się rodziną, każdy wolny czas wykorzystują na przejażdżki i spotkania z przyjaciółmi..

      Dzięki staraniom rodzin dzieci autystycznych z Malborka i okolic, przed rokiem powstał Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem. Metody stosowane w ośrodku oparte są na doświadczeniach specjalistów. Mama Błażeja jest przewodniczącą Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznych i Osobom w Komunikowaniu się.

 

źródło: "Dziennik Bałtycki

tekst: (An)

zdjęcie: Henryk Jankowski 

 wszystkie artykuły

Joomla Templates - by Joomlage.com